قالب وردپرس درنا توس
خانه / اخبار سایت / تشریح پالت چوبی

تشریح پالت چوبی

از نظر ظاهری، پالت چوبی دست دوم ساختار ساده‎ای دارد یعنی چند تخته که توسط میخ به شکل محکمی با هم در ارتباط قرار گرفته و وصل شده‎اند. اما در باطن، این تفکر اصلا صحیح نیست. طراحی پالت چوبی در حقیقت فرآیند بسیار دقیق محسوب می‎شود. اندازه بین تخته‎ها، سایز تخته‎ها، جنس چوب و درجه چوب هر مرتبه به شکل ویژه‎ای برپایه انتظاراتی که از پالت چوبی می‎رود مورد اندازه‎گیری قرار می‎گیرد. اما بعضی از جنبه‎های اساسی برای طراحی پالت چوبی جنبه جهانی دارند.

مبانی و اصول پالت چوبی

تخته‎های کفی (Deckboardها) قسمتی از یک پالت چوبی – بخش‎های مسطح بالا و پایین تخته چوبی که شکل دهنده سطح هستند – به شمار می‎روند که عموم مردم آن‎ها را مشاهده می‎کنند و استرینگرها هم‎چنین با یک‎دیگر، دیواره کناری پالت چوبی را شکل می‎دهند. به نوبه خود، تخته‎های کفی قرار گرفته در بالای پالت چوبی بیشترین وزن را در نتیجه بایستی متحمل شوند.

توزیع برابر وزن بر روی تخته‎های کفی برای ممانعت از فروپاشی جانبی پالت چوبی از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. تصمیم‎گیری در خصوص فاصله پانل‎های چوب از همدیگر و تعداد آن‎ها در Deckboardها به مواردی همانند با نوع استفاده و مقدار وزن کالای مورد نظر بستگی دارد.

عامل متغیر دیگر، طول و نوع بست است. ابزارهای مورد استفاده به عنوان بست، میخ و پیچ هستند. در قالب یک قانون کلی اتصال دهنده‎های حلقه‎ای در درخت‎های سوزنی برگی همانند با کاج بهتر جواب می‎دهند، در حالی‎که بست‎های حلزونی شکل در درخت‎های پهن برگ بهتر مورد استفاده قرار گرفته و کارایی بهتری از خود نشان می‎دهند، به این علت که احتمال شکستن چوب را کاهش می‎دهند.

در زمان مشخص‎کردن کیفیت میخ‎ها، آزمون استانداردی که استفاده می‎شود MIBANT نام دارد. این تست نشان‎دهنده نحوه خم‎شدگی گیره و یا میخ است.

جنس پالت چوبی

طراحی تخته‎های کفی پالت چوبی بستگی به گزینش نوع گونه درختی نیز دارد. پالت چوبی از جنس درخت‎های پهن برگ، معمولا از گونه‎های متراکم همانند با بلوط قرمز یا سفید استفاده می‎کنند که قادر به تحمل مقدار زیادی وزن هستند و دوام بسیار بالایی دارند.

اما تعداد زیادی از مصرف‎کنندگان ترجیح می‎دهند از چوب‎های نرم‎تر مانند چوب درخت صنوبر استفاده کنند. علت این است که این درخت برخلاف پهن برگان به سبب رطوبت لکه‎دار نمی‎شود. بزرگترین عیب یا نقطه ضعف چوب درخت نام برده شده، نرم بودن آن است که سبب می‎شود برای رسیدن به دوام و قدرتی همانند با پهن برگان نیاز به میزان بیشتری چوب صنوبر داشته باشیم.

در پایان باید گفت اطلاع از ساختار و ساختمان پالت چوبی به شما کمک می‎کند به شکل آگاهانه‎تری خرید خود را انجام دهید.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

انواع مختلف پالت چوبی

انواع مختلف پالت چوبی دقیقآ به چه شکل هایی وجود دارد؟ شاید این سوالی باشد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *